Mezoterapia mikroigłowa

Obok zabiegu mezoterapii igłowej w INNEJ Klinice Piękna wykonujemy także zabiegi mezoterpii mikroigłowej oraz bezigłowej. Przy czym należy pamiętać, że choć zabiegi te nazywają się podobnie, to są to trzy zupełnie odmienne zabiegi.

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa, zwana jest również mikronakłuwaniem, terapią indukcji kolagenu (collagen induction therapy CIT) czy przeznaskórkową indukcją kolagenu (percutaneous collagen induction PCI). Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem polegającym na kontrolowanej mikroperforacji skóry i wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia – w naszej Klinice jest to roller, lecz na rynku istnieją różne urządzenia do wykonywania mezoterapii mikroigłowej. Roller posiada obrotową końcówkę zaopatrzoną w igły ze stali chirurgicznej, jest to urządzenie sterylne i jednorazowe, przeznaczone tylko dla jednego klienta.

Jak zostało to opisane na innej podstronie, twórcą i ojcem samej mezoterapii nazywany jest dr Michael Pistor. Jednak odkrywcą metody mikronakłuwania, czyli mezoterapii mikroigłowej jest dr Des Fernandes, który po raz pierwszy zastosował tę metodę do usuwania pionowych zmarszczek wokół ust a swoje wyniki opublikował na konkresie Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej w Taipei w 1996 r.

Na czym polega zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Istotą zabiegu mikronakłuwania jest wytworzenie kontrolowanego uszkodzenia naskórka za pomocą cienkich igieł a tym samym – indukcji procesów w skórze prowadzących do jej autoregeneracji. Drugim etapem jest zwiększona absorpcja wprowadzanych jednocześnie składników aktywnych.

Podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej powstają w skórze liczne, drobne uszkodzenia, nazywane „mikrokanalikami” czy „dziurkami”. Miejsca te są początkiem rozwoju stanu zapalnego, który ma doprowadzić do wygojenia się powstałych uszkodzeń a w konsekwencji do syntezy nowych tkanek i rewitalizacji skóry w miejscu zabiegowym. Biorące udział w procesie stanu zapalnego – neutrofile – uwalniają czynniki wzrostu, które z kolei pobudzają do pracy komórki skóry właściwej – fibroblasty. W wyniku tych procesów następuje wzmożona produkcja kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów (również kwasu hialuronowego) – czyli głównych komponentów odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry.

Liczne nakłucia w skórze podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej pobudzają do pracy także komórki naskórka – przyspieszają się podziały komórkowe w żywych warstwach naskórka w wyniku czego dochodzi do pogrubienia tej właśnie części naskórka.

Ponadto, wytworzone „mikrokanaliki” są drogą dla przenikania substancji aktywnych w głąb skóry.

Czym mezoterapia mikroigłowa różni się od mezoterapii igłowej i bezigłowej?

Głównym celem zabiegu mezoterapii igłowej jest punktowe podanie odpowiedniej substancji aktywnej do skóry właściwej, gdzie ma ona wywołać dany efekt biologiczny. Natomiast w zabiegu mezoterapii igłowej najważniejszym aspektem jest silna stymulacja skóry do autoregeneracji poprzez wytworzenie kilku tysięcy drobnych „mikrokanalików”, które są miejscem rozwoju stanu zapalnego, co w efekcie powoduje stymulację fibroblastów do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W efekcie dochodzi do regenereacji całej powierzchni zabiegowej, przebudowania struktur tkankowych i regeneracji skóry. Podanie substancji aktywnych w postaci serum czy ampułki po zabiegu ma tutaj drugorzędne znaczenie. Z kolei zabieg mezoterapii bezigłowej polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry przy użyciu prądu zmiennego, bez naruszania ciągłości naskórka.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Na jakich partiach ciała może być wykonywany zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Mezoterapię mikroigłową wykonuje się najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie. Jednak jest on także wykonywany na innych partiach ciała, przede wszystkim takich jak: brzuch, pośladki, uda, biust. W ostatnim czasie bardzo często wykonuje się mezoterapię mikroigłową skóry głowy.

Jakie są efekty zabiegu mezoterapii mikroigłowej skóry twarzy?

Nie bez powodu zabieg ten nazywany jest „liftingiem bez skalpela”. W wyniku wzmożonej syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego następuje widoczne „zagęszczenie” skóry, spłycenie lub całkowite usunięcie linii i zmarszczek oraz poprawa owalu twarzy. Spłyceniu ulegają również blizny. Badania donoszą, iż mezoterapia mikroigłowa jest skuteczniejszą metodą, jeżeli chodzi o stymulację produkcji kolagenu i elastyny, aniżeli metody ablacyjne takie jak laserowy resurfacing czy peelengi chemiczne, i nieablacyjne takie jak np. IPL. Dowiedziono bowiem, iż utworzenie nowego kolagenu po zabiegu laserowym trwa ok 6 miesięcy, natomiast po mezoterapii mikroigłowej – ok 2 miesiące, natomiast w innych badaniach wzrost ilości kolagenu po zabiegu z użyciem IPL wynosił 150 % a po mezoterapii mikroigłowej wzrost ten wynosił 390 % w stosunku do stanu początkowego. Ponad to, w wyniku mikronakłuć absorpcja składników aktywnych podczas zabiegu zwiększa się tysiąckrotnie.

Dodatkowo, w skutek zabiegu mezoterapii mikroigłowej poprawie ulega struktura samego naskórka – poprawie ulega jakość cementu międzykomórkowego, pogrubieniu ulega żywa warstwa naskórka a powierzchnia staje się dużo gładsza.

Mezoterapia mikroigłowa jest przez wielu uważana za jeden z najlepszych zabiegów anti-aging. Głównym celem zabiegu mezoterapii mikroigłowej twarzy, szyi i dekoltu jest po prostu odmłodzenie skóry, zlikwidowanie zmarszczek, linii, spłycenie bruzd, wygładzenie powierzchni skóry, zlikwidowanie wiotkości skóry oraz poprawa owalu twarzy. Ponadto, osoby borykające się z problemem blizn potrądzikowych mogą spodziewać się ich spłycenia. Mezoterapia igłowa, w połączeniu z odpowiednimi koktajlami może pomóc również w rozjaśnieniu przebarwień.

Efekty zabiegu mezoterapii mikroigłowej są zależne od długości zastosowanych do zabiegu igieł. I tak możemy dokonać stymulacji samego naskórka wraz z ułatwieniem przenikania składników aktywnych, a przy zastosowaniu dłuższych igieł następuje stymulacja głębszych warstw skóry, w tym skóry właściwej. Długość igieł jest dobierana do poszczególnych partii twarzy czy ciała a także do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na wywołaniu stanu zapalnego, pobudzeniu skóry do autoregeneracji w celu naprawy uszkodzeń i następującej dalej odbudowie nowych tkanek. W związku z tym, należy pamiętać, że na pełne efekty zabiegu mezoterapii mikroigłowej należy poczekać, gdyż są one widoczne po 3 a nawet do 9 miesięcy po zabiegu, są jednak widoczne i trwałe.

Jakie są efekty zabiegu mezoterapii mikroigłowej na innych partiach ciała?

Zabieg mikronakłuwania stosuje się również z dużym powodzeniem na pozostałe partie ciała – m.in. brzuch, pośladki, uda czy biust do walki z takimi problemami jak cellulit, rozstępy czy wiotkość skóry, ale także tako zabieg anti-aging na tych partiach ciała.

Mezoterapia mikroigłowa skóry głowy pomaga w leczeniu łysienia oraz poprawia kondycję włosów i skóry głowy u osób borykających się z wypadającymi i osłabionymi włosami. Zabieg ten pomaga także zagęścić przerzedzone włosy.

Jak wygląda zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Długość igieł jakie są stosowane w zabiegach mezoterapii mikroigłowej wynosi od 0,25 mm do 2 mm w przypadku twarzy, szyi i dekoltu i 2 -3 mm w zabiegach na ciało.

Zabieg mikronakłuwania rozpoczyna się od demakijażu i odkażenia skóry. Jeżeli zabieg jest bolesny dla pacjenta lub do zabiegu stosujemy dłuższe igły (0,5 mm i dłuższe), nakładamy na skórę miejscowe znieczulenie w postaci kremu.

Następnie stopniowo nakłuwany daną powierzchnię rollerem w trzech płaszczyznach: poziomo, pionowo i na ukos, powtarzając ruch w każdej płaszczyźnie kilkukrotnie. Po opracowaniu całej powierzchni skóry nakładamy dobraną do potrzeb skóry ampułkę i maskę łagodzącą a po zabiegu krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Jak często należy wykonywać zabiegi mezoterapii mikroigłowej?

Zabiegi mezoterapii mikroigłowej wykonuje się w serii. Minimalna iść zabiegów to 3, ale zaleca się wykonać 5 – 6 zabiegów w serii co 2 tygodnie. W dalszej kolejności zaleca się wykonanie zabiegu raz na 1 lub 2 miesiące dla podtrzymania efektów.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Zalecenia przed i po zabiegu mezoterapii mikroigłowej

W dniu zabiegu mezoterapii mikroigłowej nie powinno się pić alkoholu i mocnej kawy, gdyż może to zwiększyć krwawienie.

Po zabiegu, przez 48 h nie zaleca się nakładać makijażu i kremów mogących wywołać podrażnienie czy zakażenie. Należy pamiętać, że poprzez nakłucia w znacznym stopniu zwiększa się przenikanie w głąb skóry składników aktywnych ale także substancji szkodliwych czy potencjalnych patogenów – grzybów, wirusów, bakterii. Dlatego też należy unikać nakładania kosmetyków, które mogą podrażniać lub być zanieczyszczone oraz nie dotykać twarzy brudnymi rękami. Po zabiegu mezoterapii mikroigłowej należy także unikać opalania się i stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Wskazaniami do zabiegu mezoterapii mikroigłowej są szeroko pojęte objawy starzenia się skóry twarzy, szyi i dekoltu: zmarszczki, linie, fałdy, wiotkość skóry, utrata owalu, suchość skóry, szorstkość. Poza tym, wskazaniami do mezoterapii mikroigłowej są również przebarwienia i blizny.

Jeżeli chodzi o inne partie ciała, mezoterapię igłową stosuje się do walki z rozstępami, cellulitem, wiotkością skóry.

Z kolei mezoterapia skóry głowy jest wysoce skuteczną metodą w terapii łysienia skóry głowy, np. w leczeniu łysienia androgenowego, oraz osłabionych, wypadających i przerzedzonych włosów.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii mikroigłowej

  • ciąża i laktacja,
  • opryszczka,
  • nowotwory (5 lat po zakończeniu leczenia),
  • terapia antybiotykowa,
  • trądzik różowaty,
  • stany zapalne i alergiczne skóry,
  • skłonność do bliznowacenia.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu mezoterapii mikroigłowej?

Czy zabieg jest bolesny?

Jak każdy zabieg z wykorzystaniem igieł jest nieprzyjemny, przez niektórych określany nawet jako bolesny. W związku z tym przed zabiegiem powierzchnia zabiegowa jest znieczulana.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, podrażniona, lekko obrzęknięta. Takie objawy mogą utrzymywać się do 2 dni. Dlatego też po zabiegu nie zaleca się nakładać makijażu, a zaleca się stosować odpowiednie kosmetyki i krem z filtrem przeciwsłonecznym. Prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa ma bardzo duże znaczenie dal odpowiedniego gojenia się skóry po zabiegu.

Ile zabiegów powinno się wykonać i w jakim odstępie czasu?

Zaleca się wykonanie serii 3-6 zabiegów w odstępach 2 tygodni. Następnie zaleca się wykonanie zabiegu raz na 1 – 2 miesiące w celu podtrzymania efektów.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Adres salonu

Inna Klinika Piękna
Senatorska 24, 30-106 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
10:00 - 20:00
Sobota
09:00 - 16:00
Niedziela
zamknięte