Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa jest jednym z zabiegów medycyny estetycznej, jaki wykonujemy w INNEJ Klinice Piękna w Krakowie. Mezoterapia igłowa należy do dziesiątki najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej.

Historia

Wykorzystywanie igieł w celach leczniczych ma długą historię. 400 lat p. n. e. Hipokrates wykorzystywał liście kaktusa do leczenia bólu ramion, 2000 tys. lat temu Chińczycy stosowali już akupunkturę a po pojawieniu się igieł ze światłem zaczęto wstrzykiwać nimi różne substancje do organizmu.

Natomiast sama mezoterapia, jako technika medyczna powstała w 1952 roku, a jej wynalazcą był znany francuski lekarz, dr Michel Pistor. Wszystko zaczęło się, gdy dr Pistor podawał punktowo leki w leczeniu chorób reumatycznych, laryngologicznych, neurologicznych czy dolegliwości bólowych. W efekcie np. u pacjentów z uszkodzonym słuchem zauważył jego poprawę i w związku z tym, ostrzykiwał prokainą (lek znieczulający)okolice uszu na głębokość 3 – 5 mm i zauważył także poprawę w przypadku zapalenia ucha, bólu stawu skroniowo-żuchwowego oraz szumów usznych.

Słowa „mezoterapia” po raz pierwszy dr Pistor użył prezentując tą technikę w lokalnym czasopiśmie medycznym w 1958 roku. Nazwa „mezoterapia” pochodzi od słowa „mezoderma” i dr Pistor zdefiniował tę technikę jako leczenie mezodermy (w rozwoju embrionalnym trzeci listek zarodkowy, z którego rozwija się tkanka łączna, mięśnie i naczynia krwionośne), odnosząc się do efektów jakie osiągnął na poziomie tych tkanek poprzez ostrzykiwanie ich prokainą. Mezoterapia może być więc postrzegana jako „odnoga” farmakoterapii.

W 1964 dr Pistor założył Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii i rozszerzył tę technikę do leczenia wielu medycznych, weterynaryjnych i skórnych problemów a w 1987 r., Francuska Narodowa Akademia Medyczna oficjalnie uznała mezoterapię za specjalność medyczną.

W dzisiejszych czasach mezoterapia igłowa jest jedną z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na całym świecie a dr Michel Pistor nazywany jest „ojcem mezoterapii”.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa polega na bezpośrednim podaniu małych dawek leków czy innych substancji aktywnych śródskórnie lub podskórnie w miejsca, które chcemy poddać zabiegowi. Wstrzyknięcie substancji do obszaru tkanki poddanej zabiegowi tworzy depozyd, z którego dana substancja uwalnia się stopniowo. Takie podanie leku czy substancji aktywnej jest również korzystne z tego względu, iż omijany jest przewód pokarmowy co pozwala uniknąć skutków ubocznych czy efektów ogólnoustrojowych.

W jakim celu stosuje się zabiegi mezoterapii igłowej?

Zabiegi mezoterapii igłowej stosuje się w leczeniu wielu chorób skóry takich jak: przebarwienia, łojotok, osłabienie włosów, wypadanie włosów i łysienie czy cellulit a także w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry oraz w usuwaniu objawów starzenia się skóry związanych z wiekiem, ekspozycją na słońce, paleniem tytoniu. Przede wszystkim chodzi tutaj o drobne linie, zmarszczki, utratę jędrności, elastyczności, blasku skóry, cieniach i zmarszczkach wokół oczu.

Śródskórne podanie substancji czynnych zwiększa metabolizm komórek i stymuluje komórki skóry właściwej – fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia się jakość macierzy zewnątrzkomórkowej oraz mikrokrążenie w skórze.

Obecnie na rynku jest wiele substancji wykorzystywanych w zabiegach mezoterapii igłowej zatwierdzonych przez FDA (Food and Drug Administration), natomiast decyzję o jej wyborze podejmuje osoba wykonująca zabieg. Należy pamiętać, aby stosowane składniki posiadały odpowiednie certyfikaty do podania parenteralnego.

Najczęściej podawanymi substancjami są: kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, witaminy, enzymy, hormony, kwas l-polimlekowy, osocze bogatopłytkowe czy substancje o działaniu lipolitycznym.

W ostatnim czasie największą popularnością w biorewitalizacji skóry cieszy się mezoterapia z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Co więcej, w ostatnich latach pojawiło się wiele badań naukowych zawierających analizę histopatologiczną i badania w mikroskopie elektronowym, potwierdzające skuteczność mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym w biorewitalizacji skóry. Termin biorewitalizacja określa takie techniki, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne w skórze, poprawiające jej jakość i wygląd i stymulujące jej szybszą bioodbudowę po licznych uszkodzeniach wywołanych procesami starzenia, słońcem czy zabiegami ablacyjnymi. Badania naukowe potwierdzają również, że poprawa kliniczna po zabiegach mezoterapii kwasem hialuronowym widoczna jest nawet 6 miesięcy po zabiegach mezoterapii a w miejscu zabiegowym obecne są nowe włókna kolagenowe. Tak więc mezoterapia kwasem hialuronowym jest skutecznym sposobem do walki z objawami starzenia się skóry.

Na jakie partie ciała można zastosować mezoterapię igłową?

W zależności od wskazań (przebarwienia, łojotok, utrata blasku i elastyczności, linie i zmarszczki, cienie pod oczami, wypadające włosy, cellulite) mezoterapię igłową możemy stosować na wszystkie partie ciała, m.in. na twarz, szyję, dekolt, skóra głowy, ramiona, uda czy dłonie.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Jak już wspomniano powyżej mezoterapia igłowa jest doskonałym narzędziem do walki z wieloma problemami skórnymi. Wskazaniami do mezoterapii igłowej są:

  • objawy starzenia się skóry wynikające z chronostarzenia i fotostarzenia takie jak:
    • utrata blasku i elastyczności,
    • spadek nawilżenia skóry,
    • linie i zmarszczki,
    • wiotkość skóry,
    • cienie i zmarszczki pod oczami,
  • przebarwienia,
  • łojotok,
  • słabe i wypadające włosy,
  • cellulite.

Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej

Mezoterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, jednak w związku z tym, że mamy doczynienia z wkłuciami jest w pewnym stopniu zabiegiem inwazyjnym. Dlatego też, jak w przypadku wszystkich zabiegów są pewne przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie takiego zabiegu. Należą do nich:

  • ciąża i laktacja,
  • czynne infekcje wirusowe lub bakteryjne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nadwrażliwość na stosowane substancje,
  • zażywanie antykoagulantów,
  • zażywanie doustnych kortykosteroidów,
  • poważna egzema, łuszczyca,
  • niestabilna cukrzyca,
  • choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Jak wygląda procedura zabiegu mezoterapii igłowej?

Odpowiednio dobrany do danego problemu skórnego koktajl podaje się za pomocą igły i strzykawki wykonując kilkanaście – kilkadziesiąt nakłuć w obrębie miejsca zabiegowego. Należy pamiętać, że zabiegi mezoterapii igłowej wymagają regularności. Zabiegi te wykonuje się w zależności od danego problemu i stosowanego preparatu w serii co najmniej 3-6 zabiegów w odstępach dwu-tygodniowych. Następnie, w celu podtrzymania efektów zabiegowych należy raz na pół roku wykonać zabieg przypominający.

Mezoterapię igłową wykonuje się takimi technikami jak technika śródnaskórkowa, technika nappage i technika z wytworzeniem grudki.

Technika śródnaskórkowa jest najbardziej powierzchowna i służy do wygładzenia powierzchni skóry. W technice nappage wykonuje się liczne, śródskórne nakłucia wprowadzając igłę pod odpowiednim kątem na głębokość 3-4 mm i sprawdza się ona dobrze w leczeniu skóry głowy i biorewitalizacji skóry. Z kolei technikę z wytworzeniem grudki stosuje się w korekcji zmarszczek, głównie w okolicy podoczodołowej, policzków, szyi, dekoltu, grzbietu rąk, poprawy napięcia wiotkiej skóry oraz leczenia cellulitu.

Przed przystąpieniem do zabiegu osoba wykonująca zabieg przeprowadza z pacjentem szczegółową konsultację, podczas której określa się wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, pacjent jest informowany o procedurze zabiegowej oraz możliwych objawach ubocznych podczas zabiegu i postępowaniu pozabiegowym, a następnie podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu.

Możliwymi działaniami ubocznymi podczas zabiegu i znikającymi do kilku dni po zabiegu są:

  • zaczerwienienia i drobne zasinienia w miejscach podawania preparatu, które znikną w ciągu kilku dni,
  • opuchnięcie, znikające w ciągu kilku dni,
  • krwawienie.

Głównymi zaleceniami pozabiegowymi są:

  • stosowanie makijażu na obszarze poddanym zabiegowi do momentu ustąpienia wszystkich objawów niepożądanych,
  • zakaz opalania w pełnym słońcu przez pierwsze dwa dni po zabiegu,
  • zakaz korzystania z sauny i kąpieli parowych przez pierwsze dwa dni po zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu mezoterapii igłowej obszar zabiegowy jest znieczulany.

Zadzwoń i umów się na wizytę 666-344-333

Mezoterapia igłowa a inne zabiegi

Dzisiejsza medycyna estetyczna i kosmetologia zalecają stosowanie terapii łączonych w leczeniu danej jednostki chorobowej, co wpływa na lepsze i szybsze efekty kliniczne. Zatem mezoterapia igłowa jest często łączona z innymi zabiegami takimi jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, radiofrekwencja (fala radiowa) czy masaż próżniowy. Stosowanie technik skojarzonych ułatwia penetrację i dystrybucję wstrzykiwanych substancji, przyspiesza i wzmacnia efekty zabiegowe

Mezoterapia igłowa – najczęściej zadawane pytania:

1. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny. Aczkolwiek, odczuwalny jest pewien dyskomfort powodowany przez wkłucia za pomocą igły.

2. Jak długo utrzymują się efekty?

Po serii zabiegów efekty widoczne są rok a nawet dłużej. Wszystko zależy od rodzaju problemu i stanu skóry przed zabiegiem i odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej. Ważne jest też poddanie się zabiegowi przypominającemu minimum raz na pół roku.

3. Czy zabieg usuwa zmarszczki?

W przypadku niezbyt głębokich zmarszczek, zabieg jak najbardziej spłyca i wygładza zmarszczki. W przypadku głębokich zmarszczek, zabieg może być terapią poprzedzającą zastosowanie wypełniacza, gdyż nieco spłyci zmarszczkę, w która następnie zostanie podany wypełniacz. Jednak w przypadku drobnych linii i zmarszczek np. wokół oczu, ust czy na szyi zabieg jest wysoce skuteczny.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Adres salonu

Inna Klinika Piękna
Senatorska 24, 30-106 Kraków

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
10:00 - 20:00
Sobota
09:00 - 16:00
Niedziela
zamknięte